Koberce, jak vybrat ten správný koberec a jaké druhy koberců se nám nabízí?

Pokud se poohlížíte po novém koberci, je k nezaplacení se předem zorientovat v dané problematice, a získat tak přehled v rozdělení koberců dle různých kritérií. Tyto znalosti Vám napomohou k pochopení informací v reklamních katalozích a můžete na jejich základě vybrat koberec přesně podle Vašich požadavků a představ.

Parametrů při výběru koberce je mnoho, a lze tak různé modely rozdělit dle mnoha hledisek. Nejpraktičtější dělení je dnes dělení podle materiálu, vzoru a barvy, techniky výroby, provedení nášlapné plochy a v neposlední řadě také způsobu pokládky.

Kreativni - koberce

S jakými materiály se při výběru koberce setkáváme?

Syntetické koberce

Syntetické koberce jsou vyráběné ze syntetických materiálů, jako jsou polyamid (značka PA), pozakryl (PAC), polyester (PES) či polypropylen (PP). Tyto koberce lákají na nízkou cenu, snadnou manipulaci i rezistenci vůči roztočům. Druhým dechem je však také třeba zmínit nevýhody, jako je ne příliš dlouhá životnost a náchylnost na poškození vlákna.

Přírodní vlákna

Koberce z přírodních vláken mají dlouhou historii a řadí se mezi nejdéle používané podlahové krytiny vůbec. Tyto kvalitní koberce jsou schopny regulovat vlhkost v místnosti tím, že nadměrnou vlhkost pohlcují a opačně, v suchém prostředí se z nich vlhkost uvolňuje. Přírodní vlákna jsou velice elastická, a i po dlouhodobém zatížení jsou schopna vrátit se do svého původního stavu. Oproti jiným materiálům jsou však koberce z přírodních vláken náročnější, co se týče údržby, pořizovací ceny a je také důležité zmínit postupné vylínání koberce.

Kombinované koberce

Kombinované koberce jsou jakýmsi kompromisem mezi přírodními a syntetickými vlákny. Při jejich výrobě bývají použity oba dva typy materiálů, a kombinované koberce tak pojímají kladné vlastnosti z obou dvou skupin.

Kusové koberce - Barkotex.cz

Jaké druhy technik koberců existují?

Tkané koberce

Tkané koberce jsou vyráběny ručně nebo strojově proplétáním nití různými tkalcovskými technikami, a jedná se tak o nejkvalitnější, ale také nejdražší výrobky.

Všívané koberce

Všívané koberce se vyrábějí všíváním příze do nosné podkladové plochy a jedná se o nejčastěji se vyskytující se techniku výroby, kterou je vyrobeno až 90% všech koberců.

Vpichované koberce

Vpichované koberce se vyrábějí strojovým vpichováním vláken do materiálů nosné vrstvy. Nejčastěji se vyskytujícím materiálem bývají příze z recyklovaných materiálů a při výrobě bývají použita i různá lepidla. Jedná se tak o jednu z nejrychlejších a nejméně nákladných technik výroby koberců.

Kusové koberce - Barkotex.cz

Jak lze koberce rozdělit podle nášlapné plochy?

Provedení, materiál a hustota nášlapné vrstvy koberce ovlivňují praktické vlastnosti koberce i jeho životnost. Nášlapná vrstva koberce se skládá ze svisle uložených vláken tkaniny, jejichž hustota, tedy množství na plochu určuje kvalitu, a tím pádem i cenu koberce.

Střižený vlas

V tomto případě jsou konce smyček sestříhány na stejnou výšku a díky tomu působí celý povrch koberce se střiženým vlasem jednotně, jsou na něm dobře vidět vzory a barvy a koberec je taktéž odolnější proti sešlapání. Koberce se střiženým vlasem jsou vhodné do většiny domácností.

Smyčka

U koberců se smyčkou je vlákno nesestřižené a trvanlivé, díky čemuž jsou koberce se smyčkou velice odolné vůči zatížení a mají skvělou tvarovou paměť, což znamená, že po zatížení se vlákna budou vracet do původního stavu. Tyto koberce jsou vhodné především do namáhaných prostor s velkým provozem.

Strukturovaná smyčka

Výroba těchto koberců spočívá v nestejnoměrném utahování smyček vláken, díky čemuž působí povrch koberce plasticky. Podobně jako v předchozím případě jsou koberce se strukturovanou smyčkou vhodné do silně zatěžovaných prostor.

Střižený vlas – smyčka

Tyto koberce jsou jakýmsi kompromisem mezi oběma výše zmíněnými technologiemi. Koberce se střiženým vlasem-smyčkou vytvářejí elegantní povrch se skvělými užitnými vlastnostmi, u těchto koberců totiž není tak patrné případné opotřebení konkrétní části, jelikož ji zakryjí plastické vzory.

Kusové koberce - Barkotex.cz

Jak můžeme koberce pokládat?

Celoplošné koberce

Celoplošné koberce se pokládají volně, případně se lepí na podklad. Mezi největší výhody těchto koberců patří jednotný vzhled místnosti, nízko nároky na kvalitu podkladu a skvělé užitné vlastnosti čítající tepelnou izolaci, snižování hluku nebo příjemný pocit při chůzi na koberci.

Kusové koberce

Kusové koberce se většinou využívají spíše jako doplněk jiných podlahových krytin včetně dalších celoplošných koberců. Mezi nevýhody kusových koberců patří krčení a opotřebení okrajů, ale i to, že koberec není pevně uchycen, a může se tak nechtěně pohybovat po místnosti.

Kobercové dlaždice

Kobercové dlaždice jsou praktický kobercový systém, který je populární díky možnosti jednoduše vyměnit opotřebovaný či poškozený díl koberce za jiný. Díky tomu lze prodloužit životnost koberce a udržovat nový vzhled koberce i v silně zatěžovaných částech. Při výměně jednotlivých částí však dochází k barevné nestejnorodosti nových a starších částí koberce.

Lepené koberce

Lepené koberce se jak již název napovídá, lepí na podkladové plochy z betonu či dřeva. Díky tomu jsou koberce tvarově stálé, nevyskytují se problémy s jejich rolováním nebo shrnováním a koberce mají navíc dlouhou životnost a svěží vzhled. Na druhou stranu je tímto způsobem pokládky znehodnocena podkladová plocha. Lepené koberce se tak využijí spíše v místech, kde již nepočítáme s využíváním podkladové vrstvy podlahy. Mimořádně praktický je tento způsob také v místnostech s těžkým nábytkem, kdy díky lepení koberce nedochází ke krčení či lámání koberce.

Volně pokládané koberce

Volné položení koberce je alternativou za lepení koberce, jedná se tedy o prosté položení koberce na podklad bez využití lepidla. Tento způsob pokládky je využíván především v menších prostorech nebo v případech, kdy nechceme znehodnotit podkladovou plochu. Při zatížení koberce nábytkem je však třeba brát v potaz časté krčení a vytahování koberce, což má za následek snížení životnosti koberce.